úterý 20. října 2020

Zápis ze zasedání Rady Územního sdružení ČZS

 Zápis z 1. Zasedání Rady Územního sdružení ČZS Praha – město konaného dne 24. 9. 2020 v 16.30 hodin v budově vzorové ZO ČZS Na Skalce, Praha 10, Přetlucká 130

 

Přítomni: viz prezenční listina

Program: viz pozvánka

 

1. Zahájení. Jednání zahájil a řídil místopředseda představenstva ÚS ČZS Praha - město Bedřich Posekaný. Přivítal přítomné zástupce ZO – členy ÚS.

 

2. Volba mandátové komise -  Milan Žigo a Zdena Kopecká, volba návrhové komise Josef Vrlík a Rostislav Otřísal, zapisovatelka Denisa Šťastná. Schváleno bez připomínek.

 

3. Kontrola usnesení ze 4. Zasedání Rady ÚS ČZS Praha město – bez připomínek.

 

4. Zpráva o činnosti představenstva ÚS ČZS Praha - město (Pawlicová)

 

Zpráva o činnosti představenstva ÚS od září 2019 do současnosti

Územní sdružení Praha - město sdružuje 124 základních organizací a celkem téměř 8 tisíc členů. Všichni máme jeden cíl – realizovat se na svých zahrádkách a dělat to tak, aby nás to těšilo.

Loňský rok byl rokem volebním, a tak bylo nutné všechny změny ve výborech ZO na předepsaných formulářích zaslat co nejdříve na představenstvo ÚS.  Rovněž ty ZO, u nichž nedošlo k žádným změnám, měly povinnost zaslat RL na vědomí, bez žádosti o novou registraci. Komunikace mezi ZO a představenstvem ÚS dlouho vázla, až se této aktivity ujala Denisa Šťastná a podařilo se jí vše dotáhnout téměř k dokonalosti. Už jen výjimky jsou v dořešení registrací. Moc všem děkujeme, že i v čase coronakrize jste si své povinnosti splnili a s registracemi nebo pro známky si chodili po telefonické dohodě na svaz. To, že ÚS Praha - město už sídlí na nové adrese v Rokycanově ulici, by měli všichni vědět.

 

Jak se nám dařilo

1. Dali jsme si za úkol navázat užší kontakt s Magistrátem hl. m. Prahy, i jednotlivými městskými částmi, což se nám začíná dařit. Chceme, aby nás brali jako řádného partnera a ne pouze přítěž. Většina pozemků, na kterých hospodaříme, totiž patří buď Magistrátu, nebo městským částem. Podle zkušeností jiných ÚS v ČR, kde s úřady spolupracují, nemají problémy získat dotace na různé akce a taková finanční podpora je velice milá a potřebná. Pak se může konat více společenských akcí.

 

2. Abychom se více zapsali do povědomí Pražanů, rozhodli jsme se dělat více akcí, které můžeme propagovat, jako jsou výstavy, různé ochutnávky výpěstků, práce s dětmi. To vše bychom měli podporovat ze strany Územního sdružení a podílet se na nich. Zatím se nám to výborně daří v Praze 3, první kontakty máme na Praze 6. Víme, že mnoho ZO dělá skvělou práci pro obce, ale když se to nedostane více do povědomí, tak tato snaha vychází nazmar. A proto vás i nadále prosíme, budeme vás všechny potřebovat, abyste se na nás obraceli a informovali nás o připravovaných akcích. Jednak vám v jejich realizaci můžeme pomoct a navíc je zpropagovat v tisku, rozhlase nebo televizi.

 

3. I nadále pokračujeme v pořádání seminářů a přednášek pro členy našeho Územního sdružení. V lednu a únoru opět připravíme zajímavé přednášky, na které včas dostanete pozvání. Tyto akce budou uveřejněny s předstihem i v našem časopise Zahrádkář. Byli bychom rádi, kdyby se jich zúčastnilo co nejvíce členů. Předpokládáme, že i nadále se budou konat na Skalce. Byli jsme mile překvapeni, že letošní přednášky navštívil rekordní počet členů a měly skvělou úroveň.

 

4. Od letošního roku se změnila výše členského poplatku, a to z původních 100,-  Kč na 150,-  Kč. Z toho 50,- Kč zůstává v ZO, 100,- Kč jde na ústředí, kde se dělí na jednotlivé položky, jako je příspěvek pro územní sdružení, rezervní fond, společenské akce, tisk Zpravodaje. Přesné rozdělení je na stránkách svazu. Díky tomu máme větší rezervu pro činnost.

 

5. Abychom nezapomněli, i nadále spolupracujeme se školami a aktivně se podílíme na soutěžích. V letošním roce to byla pouze Floristika, Mladý zahrádkář byl zrušen, stejně jako výtvarná a fotografická soutěž. Už jsem o tom mluvila vloni, do soutěže se nám zapojují pražské školy, ale my bychom rádi, kdyby se více zapojili jednotlivé ZO, bylo by dobré podpořit naše děti ze zahrádek a ne jenom školy. Tady nám nejvíce pomůžete vy, protože nadané děti na zahrádkách jsou a stačí je jen přihlásit na ÚS do soutěže. Ať někdy už konečně uslyšíme, že v Praze je nejlepším mladým zahrádkářem třeba Honzík ze ZO Liboc a ne Honzík ze ZŠ Petřiny.

 

6. Už v loňském roce jsme chtěli vzhledem k dobrým výsledkům hospodaření předplatit pro každou ZO časopis Zahrádkář. Nestihli jsme to, ale uděláme to letos. Proto písemně požádáme všechny naše ZO, aby nám poslali jméno a adresu jednoho svého člena, kterému časopis budeme posílat. Nemusí to být vždy předseda. Zvýhodněné předplatné pro ZO platí i nadále.

A co nás ještě čeká do konce roku?

 

7. Především vyrovnat se s Covidem a udržet si zdravý rozum. Ale vážně – myslím už nás teď čeká jen uklidit zahrádky a připravit je na zimu. A věřit, že příští rok bude lepší než tento a že se sejdeme tradičně v lednu a v únoru na odborných přednáškách. Už teď je chystáme a možná budete překvapeni. Budeme i vařit. A na společné konferenci se sejdeme pak v březnu.

 

5. Hospodaření v roce 2019 a návrh rozpočtu na rok 2020 (R. Otřísal)

 

Zpráva o hospodaření za rok 2019

V září 2019 volbou skončilo staré představenstvo a činnosti se ujalo nové. Ekonomka Ludmila Šindelářová předala všechny dokumenty a pokladní hotovost 7550,-  Kč. Podle návrhu rozpočtu předpokládané výdaje na rok 2019 byly ve výši 268 tisíc korun, příjmy rovněž ve výši 268 tisíc korun, tudíž rozpočet měl být vyrovnaný. A nyní skutečnost: nová ekonomka Územního sdružení Monika Korbová vypracovala v březnu výsledky hospodaření za rok 2019, z kterých je jasné, že hospodaření v tomto roce bylo ziskové. Výdaje za drobná vydání a služby činily 94 tisíc korun, osobní náklady 74 tisíc korun a ostatní náklady 2 tisíce korun, celkem 170 tisíc korun. Na druhé straně příjmy – provozní dotace 32 tisíc korun, přijaté příspěvky za známky 237 tisíc korun, ostatní příjmy 4 tisíc korun a tržby z prodeje majetku 2 tisíce korun, činí celkem 275 tisíc korun. Výsledek hospodaření po zdanění byl 105 tisíc korun českých.

 

 

 

Návrh rozpočtu na rok 2020

Výdaje:

501 spotřeba materiálu (časopis pro ZO)          33 000 Kč

512 cestovné……………………………………6 000 Kč

513 repre………………………………………..6 000 Kč

518 nájemné……………………………………20 000 Kč

518 ostatní služby (tisk letáků)………………..40 000 Kč

518 telef. a internet ……………………………..5 000 Kč

521 dohoda o prov. práce…………………….140 000 Kč

548  bank. poplatky………………………………….0 Kč

554 prod. materiál……………………………………0 Kč

celkem:                                                              250 000 Kč

 

Příjmy

644 přijaté úroky…………………………………1 000 Kč

649 ostatné výnosy……………………………………0 Kč

654 tržba za prod. materiál……………………....1 000 Kč

681 příspěvky od ost. organizací…………………8 000 Kč

684 přijaté členské příspěvky………………….420 000 Kč

691 dotace od RR ČZS………………………….13 000 Kč

celkem:                                                                 443 000 Kč

Rozpočet – návrh na rok 2020 je ziskový

 

6. Zpráva revizní komise (Voženílek)

 

Zpráva kontrolní komise

Kontrolní komise ve složení: Margita Brožová, předsedkyně, Zdeňka Kopecká a Břetislav Voženílek projednala 7 písemně zaslaných stížností. Nejvíce, a to počtem 5, se týkalo ZO ČZS Malý Břevnov, jmenovitě stížnosti pana Pavla Šlégra. Ačkoliv není členem ZO, jen přítelem členky kontrolní komise, má neustále připomínky, které se naposledy projednávaly na kontrolní komisi ČZS. Výsledek – stížnosti byly označeny jako neopodstatněné. To bylo 19. 6. 2020, ale už v srpnu pan Šlégr poslal další stížnost. Ke spokojenosti všech účastníků byla vyřízena stížnost ZO ČZS č. 94 Košinka a v řízení je stížnost ZO ČZS Blatov.

 

7. Informace o registraci ZO a placení členských poplatků (Šťastná)

Registrace jsou až na drobné výjimky už vyřízené, členské známky si převzaly všechny ZO. Vracení nepoužitých známek je možné do konce října 2020.

 

8. Předání ocenění republikové rady ČZS

 

9. Diskuse

Své dotazy vznesli dva členové. Božena Raisová (804 041) se ptala, zda by nebylo možné přesunout odborné přednášky ze Skalky do Slezské ulice. Josef Vrlík (806 014) seznámil přítomné s problémy s některými členy a s řešením výskytu bezdomovců v blízkosti jejich ZO.

 

 

10. Zpráva mandátové a návrhové komise

Zasedání je přítomno 29 zástupců ZO a 19 zaslalo plnou moc, celkem 45 členů, což je nadpoloviční většina a tudíž je zasedání usnášeníschopné.

 

11. Usnesení

Usnesení 1. Zasedání Rady ÚS ČZS Praha – město

konaného dne 24. 9. 2020 v sále Vzorové ZO Na Skalce

 

1. Zasedání Rady ÚS ČZS Praha – město za účasti 26 přítomných členů a 19 plných mocí, celkem 45 členů vyslechlo a schválilo:

a) Zprávu o činnosti představenstva ÚS za minulé období .

b) Zprávu o hospodaření za rok 2019 a návrh rozpočtu na rok 2020.

c) Zprávu kontrolní komise za rok 2019.

 

2. Zasedání Rady ÚS ČZS ukládá:

a) Představenstvu ÚS ČZS Praha město

1. Organizovat a zajišťovat i nadále městské kolo soutěže Mladý zahrádkář a Floristickou soutěž, jakož i soutěž výtvarnou a fotografickou.

2. Nadále spolupracovat s úřady k udržení zahrádkových osad.

3. Vyhodnotit diskusi ze zasedání a schválené usnesení zaslat všem ZO v působnosti ÚS ČZS Praha – město.

4. Zajistit distribuci jednoho ročního předplatné časopisu Zahrádkář pro každou ZO do konce roku 2020, vždy na konkrétní jméno.

 

b) Výborům ZO

1. Dokončit registraci základních organizací.

2. Zajistit dokončení konání členských schůzí, které se vzhledem ke krizové situaci v Praze nemohly v první polovině roku uskutečnit.

3. Věnovat pozornost odbornému vzdělávání svých členů.

4. Dbát o vzhled zahrádkových osad a jejich okolí.

5. Dokončit sbírání podpisů a předání archů na ÚS ČZS Praha msto.

 

Za návrhovou komisi: Josef Vrlík